Chairman’s Reserve The Forgotten Casks

Do rukou se mi díky eshopu bestdrink.cz dostala láhev rumu Chairman’s Reserve Forgotten Casks. A to sice takového, který jsem již několikrát ochutnával, zároveň jsem ale celou láhev doma nikdy neměl. Takže jsem rád za napravení tohoto stavu a mohu se pustit do pořádné recenze. Na webu tu mám zatím recenzi jejich blendu Chairman’s Reserve Legacy a chystám i recenze vzorků Chairman’s Reserve Master’s Selection.

Rum pochází z ostrova Svatá Lucie, z palírny St. Lucia Distillers. Ta nemá zas tak dlouhou historii, začíná v 19. století, kdy rodina obchodníků začíná pěstovat cukrovou třtinu. Destilaci rumu se ale začala věnovat až třetí generace této rodiny. Pálí se zde hlavně z melasy, část rumů se ale destiluje i z čerstvé šťávy z cukrové třtiny rostoucí kolem palírny. Také se zde destiluje jak na kolonových přístrojích, tak v malých kotlíkových destilačních přístrojích.

St. Lucia Distillers zvládá výrobu širokého portfolia rumů a jejich značek. Jsou to třeba krémové likéry Marigot Bay (Spiced, Peanut, Coconut, Banana a Cocholate Coffee), overproof rumy Denros a barové rumy Bounty (White, Gold, Dark, Spiced, Lime a Coconut). A pak dvě značky lepších rumů, Admiral Rodney a Chairman’s Reserve. První z nich už znám více, jejich rumy HMS Princessa a HMS Royal Oak se už na mých stránkách dříve objevily. Ze základní čtveřice mi ještě zbývá ochutnat HMS Formidable a Officer’s Releases.

Značka Chairman’s Reserve má trochu širší portfolio. Základní blendy jsou známy pod jmény Original a Legacy, dále má Original i kořeněnou verzi pojmenovanou Spiced Original. Existuje také bílý White rum, prémiový 1931, ročníkové Vintage a nebo single cask Master’s Selection. Schválně jsem vynechal uprostřed stojící The Forgotten Casks, který zastává pozici prémiového blendu. White rum je starý 2 až 3 roky, poté filtrovaný přes dřevěné uhlí. Original je přibližně pětiletý blend, Legacy má rumy staré 5 až 6 let, 1931 už 6 až 11 let. Podobně je na tom i The Forgotten Casks.

Ten se míchá v takovém stylu, aby napodobil chuť rumů z původních „forgotten casks“, ztracených sudů. To jsou sudy, které přežili požár v palírně v květnu 2007 a během následných prací byly „dočasně“ přemístěny. A až při inventuře skladů o několik let později byly nalezeny, v té době už moc staré na použití pro tehdejší originální blend. A na jejich počest se vždy nějaké sudy nechávají stařit o pár let déle a jsou používány pro tento rum se jménem The Forgotten Casks.

Rumy které ho tvoří jsou směsí destilátu z kotlíkového destilačního přístroje i z kolonového Coffey přístroje. Jsou to v podstatě ex-bourbon sudy určené pro Original, jen jsou poté vybrány pro další staření. Jsou nablendovány a opět nality do dalších sudů po bourbonu, kde směs zraje další tři roky. Celkové stáří rumu je pak mezi 8 a 11 lety, do lahví se ředí na 40 % alkoholu a pořídíte ho pod tisíc korun.

Vůně je rozhodně příjemná. Je sladší a také docela hutná, je velmi jemná. Plná je dostatečně, stejně tak nezaostává ani ve výraznosti. Styl sladkosti je zde těžší, hlavně ve stylu sušeného ovoce. Toho tady nepřekvapivě ve vůni také nalezneme dost. K němu se přidá i nějaké to čerstvé, ale pořád sladké ovoce. Také je tady sladké koření, nacházím ho tu docela hodně. Z lehčích tónů je pak vůně doplněná lehce nugátem a dřevitostí.

Když se podívám na poznámky z několika ochutnávek z minulosti, vůně mi přišla dost aromatická, také jsem objevoval nějakou tu čokoládu a banány. A také stopy pryskyřice a medu, možná lehounce i bonbonů. Byla tady ovšem sladká dřevitost i kořenitost, jen toho koření si pamatuji méně. A sladkost, ta se při každé z ochutnávek trochu měnila, nejspíš podle aktuálních okolností.

Chuť je tady plná, vlastně i dosti plná. Jen není moc hutná. Hlavně je ale hladká a trošku krémová, je silně nasládlá a také hodně jemná. Je tady opravdu dost čokolády, je to spíše více procentní hořká čokoláda. Dále je tady pak sladké a aromatické koření, sušené ovoce a také stopy čerstvého šťavnatého ovoce. Objevují se tady náznaky nasládlého vína, nacházím tady také karamel a sladkou dřevitost. Z minulých poznámek bych přidal opět ještě banány a stopy nesladkého medu.

Dozvuk působí více sladce a také docela šťavnatě. Je tu silná nasládlost a popsal bych ho jako slušně dlouhý i výrazný. Nejprve se objeví tóny sušeného ovoce a nasládlého vína, ihned je doplňují čokolády a pralinky. Dále pak rozeznávám lehké stopy koření. Jak dozvuk mizí, víno se zdá být více sušší a ovoce sladší. Rozeznávám ale znatelněji čokoládu, ta mi tu připomíná hořkou čokoládu vylepšenou trochou chilli. Podle poznámek z minulých ochutnávek koukám, že jsem nyní v dozvuku vůbec necítil dřevitost.

Když jsem na rum narazil poprvé, přišel mi příjemný, docela výrazný i zajímavý. I na podruhé mi chutnal, ocenil jsem jeho lehce sušší styl a jemnost. A nyní po propíjení se celou lahví mohu říci, že se nic velkého nezměnilo. Forgotten Casks je velmi pitelný rum příjemného stylu, není moc komplikovaný a o to snazší je jeho popíjení. V rámci své skupiny, tedy poctivých rumů se slabší voltáží a v ceně pod 1000 korun si myslím, že rozhodně stojí za vyzkoušení. Pro propité rumaře je zde ale nebezpečí, že jim jeho ochutnání už nic moc nového nepřinese. Ale zachutnat může vždycky.

Ve volném čase jsem rum podrobil i drinkovému testu, volba zde padla na vcelku jednoduchý cocktail. Led, Fever-Tree Ginger Beer a rum. Rumu možná trochu víc, než je obvyklý poměr. FT Ginger Beer je totiž krásně zázvorově výrazný a byla by škoda aby rum zapadl. Výsledkem je nepřekvapivě velmi pitelný drink, kde rum přinese nasládlost a hlavně karamelovost. A celkově v chuti doplní dominantní zázvor. Pokud bych tak na rum samotný už náhodou neměl chuť, přes léto může zmizet v tomto cocktailu velice rychle. Děkuji tedy bestdrink.cz za poslání lahve, se kterou si s radostí budu dále hrát i po dopsání této recenze.