Sherry Queen 2/2

Tato slepá degustace měla za cíl zvolit královnu sherry whisky, najít nejlepší sherry bombu. Více rozepsáno je to v prvním článku, kde se taky nachází rozebrané první čtyři ochutnané whisky. A nyní zde již bez větších okolků představuji druhou čtveřici whisek, těch co se v mém žebříčku umístily v lepší polovině.

Začnu whisky Arran Sherry Cask. Ta je taky pojmenována „The Bodega“ a stala se součástí základní nabídky palírny a značky. Whisky zrála pouze v čerstvých 250 litrových sudech po sherry a bez jakýchkoliv úprav se pak lahvuje v přírodní síle 55,8 %. Stáří by mělo být přibližně 7 let a to je asi tak vše, co se k ní zveřejňuje.

Vůně je tu pěkně výrazná, těžce medová a s hutným sherry. S tím se pojí tóny dřeva a bylinek, naopak zde vůbec není vosk. Chuť je nasládlá a hutná, opět se silným medem a sladkým sherry. Je výrazná, síla je zde znát. I dozvuk je hodně medový, je také ovocný. Sherry je více zatuchlé a ukáže ořechové a kávové tóny. Je jemný a šťavnatý, vydrží dlouho.

U této whisky se opět nezvykle shoduji se zbytkem. Celkově dostala 5. místo, já ji umístil na čtvrté. Myslím, že se tedy shodujeme, že se jedná o dost slušnou whisky a solidní sherry kousek. Na královnu Arran sice neměl, ale rozhodně mi sedl do té lepší půlky. Dokonce jsem pro něj zvažoval i třetí místo. Arranů jsem sice moc neochutnal, ty které jsem měl ale byly dobré. A tato whisky v sudové síle jejich základní nabídce ostudu rozhodně nedělá.

Na rozdíl od některých dalších kousků z degustace, Arran se dá koupit za velice sympatických 1400 korun, to je za moc dobrou sudovku perfektní cena. Pro mě rozhodně popíchnutí, abych se značce věnoval dál.

Další whisky pochází z palírny, která je sherry stylem hodně proslavená. Je jí Macallan Classic Cut 2020. Série Classic Cut se vydává od roku 2017, vždy jedna várka každý rok. Nyní už se tedy prodává šestá edice pro rok 2022. Ročník 2020 v síle 55 % představil překvapivě kombinaci více sudů, použily se zde bourbonové sudy z amerického dubu a sherry sudy z dubu evropského.

Vůně přinese klasickou trojici sherry, medu a vosku. K tomu se přidává ovoce a lehce i káva. Je hutná a sladká, také jemná. V chuti je hodně medu a ovoce, zároveň takové středně hutné a vyvážené sherry. Není ani moc suché, ani moc sladké. Zároveň je whisky silná a jemná. V dozvuku zesílí tóny sherry, opět se objeví káva. Kromě toho je zde očekávané ovoce a jako novinka ještě tóny čokolády.

Mně se tato whisky líbila, umístil jsem jí na třetí místo. Nejspíš dodala takový sherry styl, který jsem očekával. V soutěži naopak trochu propadla, až na 6. místo. Oproti ostatním whisky je jemnější a celkově tak prostě dobrá sherry whisky. Oproti některým zúčastněným whisky Macallan vychází trochu dráž, je to ale také dáno slávou značky a případnou limitovaností. Každopádně, pokud se nechcete honit za lahví, vzorek je zde k dispozici.

Předposlední whisky je Aberlour A’bunadh Batch 70. Na stránkách tu mám již recenzovaný Batch 63, na pultech se aktuálně dá už najít i číslo 74. Já mám obecně palírnu Aberlour docela rád, takže jsem vděčný za připomenutí takto naslepo. Ochutnávaný Batch 70 byl lahvován v roce 2021 a má sílu 61,2 %, jinak se asi v mnohém od svých předchůdců neliší. Aby se kvalifikoval do soutěže, zraje A’bunadh v sudech po sherry oloroso.

Podobně jakou spousta předchozích, vůně je hlavně ovocná. Cítím zde jablka, s nimi pak med a zemitost, sherry jen lehce. Chuť je víc sladká a docela hutná i jemná. Je hodně ovocná jen s lehkým sherry, objevuje se trpké víno. To dozvuk, ten stojí za to. Je intenzivní, plný medu a sherry se sladkým ovocem. Působí dlouze a hutně, skoro ohromujíce. A med snad ještě zesiluje.

Tak tady se se zbytkem rozcházím hodně. Já jsem si A’bunadh zařadil na druhé místo, zatímco celkově skončil až úplně na konci. Sherry tu sice je hlavně v dozvuku, celkově se ale jedná o velice povedenou sherry whisky. Boduje zde například svou intenzivností a částečně i zajímavostí. A prostě mi chutná, to se překonává těžko. A také vyjde o dost levněji, než třeba Macallan.

Poslední whisky je z mnohem větší dálky než ostatních 7. Palírna se totiž nachází na Tchaj-wanu, ostrově nedaleko Číny. A v posledních letech si udělala docela slušnou pověst. Ochutnaný vzorek byl Solist Sherry Cask. Řada Solist je vyhrazena pro nejlepší whisky, single casky v sudové síle. Tato má sílu 58,6 % a i přes velice tmavou a sytou barvu strávila v sudu po oloroso sherry pouze jen 4 až 6 let. Horké podnebí totiž velice urychluje zrání místní whisky.

Vůně začíná sladce a měkce, je spíše lehká a jemná. Je zde silně znát sherry, jen jinak než u všech ostatních. Zde do toho promlouvají výrazné ořechové tóny, také ještě vůně růžové žvýkačky. Je to jasná vůně, jdoucí si za svým. Chuť má sice výraznou sladkost a šťavnatost, působí ale celkově spíše suše. Objeví se med, který doplní těžké sherry tóny. Jsou zde sladké ořechy, žvýkačka a také trocha ovoce. Dozvuk je výrazný a těžší. Ovoce je zde výrazné, k tomu opět žvýkačka, nově i s bonbony. V druhé vrstvé jsou zase ořechy, nezvykle s tóny vegetace.

V celkovém hodnocení vyhrál Kavalan bronzovou medaili, pro mně je to ale vítěz. Tuto whisky si nyní představím, když se řekne sherry bomba. Sherry je zde výrazné, ale není přehnaně sladké. Naopak ukáže i vyzrálé ořechové tóny. A k tomu netradiční sladkost, šťavnatost a asi i svěžest. Prostě královna sherry přišla z Asie.