Brugal není značka, která by byla známá pro své ultra-prémiové rumy. Ve své normální nabídce mají bílé Blanco Supremo a stařené rumy Aňejo, XV a Extra Viejo, které si jistě najdou místo za mnohými barovými pulty. Na zkušenější rumaře zase cílí svým povedeným čtrnáctiletým rumem Brugal 1888. Tím ale jejich běžně dostupná nabídka končí, a my se dostáváme k limitovaným a extrémně drahým lahvím Papa Andres.
Don Andres Brugal založil tuto značku před více než 100 lety. Na jeho počest vydává firma edici s názvem Papa Andres. V prodeji byly zatím 3 řady, každá s vlastním rumem a designem. První edice vyšla v roce 2013, druhá o dva roky později, a zatím poslední řada v roce 2018. Navzájem se dají na první pohled rozlišit podle barvy truhličky – červená, žlutá a modrá. Krabice je sama o sobě pozoruhodná nejen velikostí, ale i designem. Byla navržená tak, aby na první pohled působila luxusně a draze.
Stejný dojem budí i masivní skleněná lahev, kterou zdobí ornamenty stejných barev jako je vnitřní výstelka krabice. Zajímavostí je speciální keramický uzávěr, který má v krabici své zvláštní místo hned vedle lahve. Je zbytečné, snažit se to více popisovat, stačí se pokochat fotkami.
U všech těchto ultra-drahých rumů se udává, že se jedná o vybrané a nejvzácnější rumové zásoby značky. Druhé a třetí edice bylo do prodeje uvolněno pouhých 1000 kusů, a to za cenu, která v Čechách dosahovala 50 000 korun. První edice jich měla ještě méně, jen 500 kusů.
Cena za lahev a luxusní balení, současně s omezeným množstvím stočených lahví, odsoudila rumy Papa Andres spíše k pěkné ozdobě polic pracoven, než k popíjení.
Stáří nebo zrání těchto rumů mi není známo. Jediné, co víme s jistotou, je, že se jedná o melasový rum z Dominikánské republiky, který byl před lahvováním zředěný na 40 % alkoholu.
Vůně je jemná a méně sladká, dá se zde poznat „klasický“ dominikánský styl. Je ale málo výrazná. Cítím zde lehce dřevo a zemitost, karamel a na konci lehkou zatuchlost.
Chuť je jemná a nasládlá, musím chvíli přemýšlet, jestli můžu napsat, že působí jako hutnější a plnější. Připadá mi ale likérový, a tak vlastně nemám proč váhat. Lze tady nalézt lehké tóny dřeva a ovoce spolu s lehoulinkou pikantností. Časem vystupují ještě citrusy, sušené ovoce a sladké víno. Chuť se ke konci stává krémovější. Dozvuk je měkký, jemný, dost sladký a krátký. Nalézám v něm citrusy, zemitost, sušené ovoce a sladké dřevo.
Pokud budu tento rum hodnotit samostatně, popsal bych ho jako jemný a hutný, ale málo výrazný. Působí dokonce až jednoduše. Pro milovníky slabých, jemných a sladších rumů to může být příjemný kousek na ochutnání, pro mě to je ale slabota. Chybí mu cokoliv výrazného a zajímavého. A hlavně, za tuto šílenou cenu opravdu nestojí. Lepší rumy podobného stylu se dají sehnat mnohem levněji.