Poté, co se v první části degustace ochutnalo Lustau sherry a Redbreast Lustau, následovali 2 whiskey v sudové síle.
První byla 10 yo CS, desetiletá whiskey v síle 59,1 %. Podobná láhev byla snad původně v nabídce palírny od sedmdesátých let, nyní byla po dlouhé pauze znovuzrozena. První várku této whiskey tvořilo 7000 lahví, z nichž 4000 zmizelo během 15 minut a zbytek během několika dalších hodin.
Ke zrání této whiskey byly použit sudy po bourbonu a first a second fill sudy po oloroso sherry. Zde snad můžu zmínit, že tradičně používal Redbreast poměr dvou sherry sudů na jeden bourbonový. Jaká je ale přesně směs u této lahve nevím, ale vzhledem k použití tradičních postupů by tomu tak mohlo být i zde. Co ale víme, je, že v této směsi jsou zastoupeny všechny tři druhy pot still, které jsou v palírně k dispozici. To jsou v podstatě lehký, střední a tradiční (těžký) pot still. Výsledkem je tak znatelně jiná směs, než ostatní současné Redbreast whiskey.
Vůně je ze začátku nasládlá a sladce zatuchlá, později je pak plná a svěže pichlavá. Objevuje se zde suché dřevo, které přispívá k nasládlosti. Se dřevem je zde ještě sušené ovoce (hlavně rozinky) se stopami čokolády a zemitosti. S postupem času se více a více objevují výrazné citrusy, nejvíce mandarinky a pomeranče.
Chuť je plná a pikantní, prostě ohromná. Je opravdu hodně šťavnatá a k tomu lehce svíravá. Silně je zde znát sladké čerstvé ovoce a svěží citrusy, objeví se i rozinky. Při delším podržení zde nacházím i kořenitost. Po odvětrání a odpočinutí v chuti nacházím ještě další hutné a krémové podtóny. Chuť je možná trochu ostřejší, ale je živá a baví mě.
Dozvuk je sladký a také hodně šťavnatý. Ze začátku je hodně robustní, s ubíhajícím časem od polknutí se velmi zjemní. Je zde znát silně koření a k němu pražený slad, čokoláda, rozinky a ořechy. V pozadí je znát ještě opálené dřevo, celkově je dozvuk dost dlouhý.
Desetiletý Redbreast je výtečná whiskey. Je silná, hutná a šťavnatá, velmi živá. Moc mi chutná a baví mě, tahle whiskey mi sedla.
Druhou whisky v sudové síle je 12 yo CS. Stejně jako ostatní, i tato je vyrobena ze směsi sladovaného a nesladovaného ječmene a třikrát destilovaná v měděném pot stillu. Whisky pro pro tuto směs zrají 12 let v sudech z amerického dubu, ve kterých předtím zrál bourbon nebo v sudech ze španělského dubu, ve kterých předtím zrálo oloroso sherry. Pro míchání se používají 2 druhy destilátu, lehký a střední. Mělo by se jednat o stejnou směs, jakou tvoří základní, dvanáctiletou láhev této značky. Akorát se lahvuje v plné síle 57,2 % místo ředění na 40.
Ve vůni tu dominuje sladké dřevo, doplněné medem. Za tím se schovávají ořechy, citrusy a víno. Když se whiskey dá trochu času, otevře se a jsem schopný rozpoznat víc. Citrusy se dostanou do popředí, z vína se zřetelně stane lehce nakyslé sherry a objeví se jemná čokoláda. V pozadí pak lovím lehce kouř a tóny něčeho přírodního. Vůně je celkově lehčího stylu a oproti 10 yo je zde mnohem větší vliv oloroso sherry.
Dvanáctka má opravdu velmi jemnou chuť, v porovnání s desítkou i se svými procenty. Je jen lehce pikantní a je velmi šťavnatá (i když méně než 10 yo). V první vlně přijde sladké dřevo a oloroso sherry, za nimi se přidá hutné svěží ovoce a koření. Chuť je hladká a silně nasládlá. Když tuto whiskey držíte v ústech déle, začne pikantnět, v té chvíli se ale objeví i jemná čokoláda.
Oproti plné chuti je dozvuk trošku kratší. Je hodně čokoládový a je zde znatelné množství lehce nakyslého oloroso sherry. Dále jsou zde citrusy, koření a pražený slad. Ve výsledku dozvuk působí svěže a šťavnatě, je hezky jemný.
12 yo CS je dost dobrá whisky, velmi jemná na svoji sílu. Samostatně bych ji možná vychválil víc, ale ve vzájemném srovnání ji u mě poráží desetiletý Redbreast díky své živosti a šťavnatosti.