Před několika lety vydalo Dimplomatico netradiční řadu Distillery Collection, která měla za cíl představit jednotlivá destilační zařízení a typy rumů, které tvoří výsledné produkty Diplomatica. Vyšly takto 3 kousky, které si tu jednotlivě představíme. Já je ochutnal už před delším časem na společné degustaci, mohl jsem tedy porovnávat. Zvláštností je, že zatímco první dva kousky měli láhev v krabici, třetí pak v tubě. To v té době sběratele určitě moc nepotěšilo. Dále mají například společnou sílu 47 %.
S číslovkou jedna je tady Diplomatico Distillery Collection No°1 Batch Kettle. V této láhvi se nachází rum vyrobený na Batch Kettle, což je destilační přístroj původně používaný pro výrobu kanadské whisky. Je to kombinace atypického destilačního kotle a destilační kolony, destiluje se zde pomalu a ve várkách. Pro rum byl použit převážně med z cukrové třtiny, středně těžké destiláty poté zrály před mícháním 6 let v sudech z amerického bílého dubu, v sudech po bourbonu nebo v sudech po single malt whisky. Podle starých poznámek rum obsahuje ze 40 % těžký destilát a zbylých 60 % tvoří směs středních a lehkých destilátů v celkovém stáří 6 až 8 let.
Vůně je silná a výrazná, je překvapivě hutná. Také je šťavnatá a lehce zatuchlá. Cítím zde hlavně suché dřevo a suchý med, k tomu jsou zde stopy květinovosti a ovoce. Ukáže se trochu pichlavý ananas. Po chvíli mi ale už tak intenzivní nepřijde, tak trochu vůně vyvanula. Je pak nejméně výrazná z trojice.
Chuť je překvapivě sladká, s medem a rozinkami. A trochou ovoce. Je silná a pikantní, také ale příjemně hutná a dobrá. Méně výrazná než N°3.
Dozvuk začíná ostrou dřevitostí a také (lehce hořkým) karamelem. A pouze s lehkými stopami medu. Je příjemný, ale krátký a rychle zmizí.
Ve výsledku je jednička zajímavý a příjemný medový rum. Ale není u mně konkurenceschopný oproti 2 a 3, zas tak zajímavý není.
Druhý rum je Diplomatico Distillery Collection No°2 Barbet Column. Tento byl destilován na archaickém (konstrukce z roku 1927) francouzském Barbetově kolonovém destilačním přístroji, který se původně používal pro destilaci cognacu. Tento lehký rum byl vyroben z melasy, jeho části zrály 4 roky v sudech z amerického bílého dubu, v sudech po bourbonu nebo v sudech po single malt whisky.
Vůně je tady překvapivě dost jiná než u jedničky. Je dost ovocná, je tady zvláštní koření a karamel, hodně silný karamel. Pak ještě trocha vegetace a dřeva, možná trochu kovovosti.
Chuť je lehčí a pikantní, tak trochu ostře sladká. Je tady karamel a hořká čokoláda, pak trochu bonbony. Nejvíc asi karamelky s troškou zatuchlosti. Chuť mi přijde nejpodobnější klasickému Diplomaticu. Je ale znát, že N°3 je výraznější.
Dozvuk je sladký a delší. Má hodně karamelu a hořké čokolády, je tu sladká karamelová čokoláda. A pak stopy sladké dřevitosti. I zde se více blížíme klasice.
Dvojka je příjemný rum, nejblíže klasickému Diplomaticu, ale pořád poznatelně jiný. Hezky se popíjí, ale můj favorit to není a nejspíš bych si ho nepořídil.
Posledním rumem je Diplomatico Distillery Collection No°3 Pot Still. Tento rum byl destilován na klasickém měděném destilačním kotlíku, z medu z cukrově třtiny tu po delší fermentaci vznikl těžký rum. Ten následně zrál v malých bourbonových sudech.
Vůně je hodně ovocná a přímočará. Je ostře jasně sladká, těžsí sladkost s trochou suchosti. Je tady hlavně tropické ovoce, cítím ananas. A pak taky sladký ovocný sirup a sušené třešně se stopami čokolády.
Chuť je sladká a výrazná, také jemná. Je hodně ovocná, nyní se sušenými švestkami. Chutná lehounce pikantně a trošku trpce, objeví se sladké dřevo.
Dozvuk je silně sladký, bonbonový a ovocný. Je to těžká sladkost se sušenými švestkami.
Trojka je nejsladší a nejvýraznější z Distillery Collection, pro mě nejlepší ze tří. Není to ale překvapivé, já dlouhodobě preferuji výraznější rumy i rumy z kotlíkové destilace. Pokud bych si měl některý pořídit, tak tento.
Když se koukám na aktuální ceny, vypadá to že oproti minulosti klesly. Nejspíš jich bylo vypuštěno dost, aby to uspokojilo všechny sběratele, a ještě zbylo. V současné době se tedy dají pořídit za jednotnou cenu 1360 Kč. Druhou možností je ochutnat vzorky, což je možné díky Dramroom. Zde mají samostatný vzorek každého z nich, nebo za zvýhodněnou cenu setík s celou trojicí. Pokud máte rádi Diplomatico, tohle je je ideální způsob jak se ve značce a také v rumovém světě posunout dál. A jako zajímavá porovnávací sada to za zkoušku stojí, nehledě na to že za aktuální sníženou cenu by to nemuseli být ani špatné rumy na pití, na rozdíl od jiných primárně srovnávacích sad.