Plantation měl ve své edici pro rok 2019 dva různé jamajské rumy a toto je jeden z nich. Vypálen byl v roce 1999 z melasy v palírně Clarendon. Jak je na Jamajce zvykem, fermentace je zde dlouhá, trvá celých 14 dní. Poté se prožene kotlíkovým Double retort pot still přístrojem.
Na Jamajce tento rum zrál celých 17 let v sudu po bourbonu, než byl, jak je zvykem, převezen do Francie. Zde strávil dva roky v klasických sudech značky Ferrand. Jako finální dotek dostal rum jeden měsíc finišování v sudu po skotské single malt whisky Arran.
Tento rum není nijak doslazovaný ani dobarvovaný. Lahvuje se v docela nízké síle 46,7 % a obsahuje uměřených 320 g/hL AA esterů.
Vůně začíná příjemně funky. Je tu ovoce, ale také tóny lepidla a žvýkačky. Je nasládlá a svěží, ze začátku slabší a málo výrazná. Sladkost mi tu připomíná bonbony, přidá se lehce sladká techničnost. Potřebuje trochu času, pak se stává hutnější. Také se objeví banány a koření. Zdá se celkově slabší, než kolik ukazují procenta.
Chuť je plná a spíše sladká, působí jemně i trošku pikantně. Opět jsou zde tóny lepidla a lehké techničnosti, trochu i žvýkačky. Je to takové hutné esterové pohlazení. Zdá se mi o hodně výraznější než sesterský Plantation Long Pond CRV.
Dozvuk je také jemný, je docela výrazný a dlouhý. Také šťavnatý a sladký, možná dokonce trochu esterový. Jsou zde hlavně bonbony a tóny sladké žvýkačky.
Tenhle Plantation mě moc neohromil. Je to snadno pitelná a jemně esterová Jamajka, ale znám i lepší kousky. Vlastně by to mohla být dost dobrá lehčí vstupenka do Jamajky, celkově jde v podstatě o pořád dost slušný rum.
Mně chutná trošku zředěně, očekával bych prostě o trošku víc. Rozhodně to ale není nejhorší jamajský rum, co jsem měl doma. Co se týče vlivu whisky Arran, žádný jsem nenašel. Zní to spíše, jako by tento jediný měsíc byl přidán, aby bylo učiněno zadost typickému trojitému zrání single casků od Plantationu. Ani těch cognacových tónů jsem zde moc nenašel.