Highland Park je známou skotskou palírnou, nachází se daleko na severu, na ostrově Orkneje a nad zátokou Scapa Flow. Oficiálně byla založená v roce 1798 a licenci má od roku 1825, na stejném místě se ale již předtím pálilo nelegálně. Je umístěna v historických kamenných budovách, těží rašelinu z místního rašeliniště a má vlastní podlahovou sladovnu. Slad se zde tedy suší kouřem z vřesové rašeliny. Část sladu se ovšem nakupuje a dováží, ten se míchá s tím místním.
Pokud je v poslední době palírna něčím známá, je to velké množství různých lahví, lahvování a sérií, které vydávají. Jen v základní nabídce palírny nalezneme whisky ve věku 10, 12, 15, 18, 21, 25, 30, ale i 40 a 50 let. A k tomu řádku pojmenovaných plnění (NAS Spirit of the Bear, 14 yo Loyalty of the Wolf, 16 yo Wings of the Eagle a NAS Dragon Legend). Zajímavé názvy mají i pojmenovaná limitovaná plnění – Valkyrie, Valknut, Valfather, Twisted Tatoo, Triskelion, Viking Tribe, … A to jsou jen některé aktuální.
Dnešní whisky patří do série Keystones, takové která měla ukázat 5 klíčových kamenů výroby místní whisky. Do ní patří Hobbister (oslavující pěší výpravu za ručním dolováním rašeliny), Shiel (věnován ručnímu obracení sladu při sušení), Quercus (nepřekvapivě přípravě sudů) a Hillhead (práce se sudy a jejich harmonizace). Přeskočil jsem Yesnaby, který byl čtvrtým plněním z těchto pěti.
HP Yesnaby je věnován procesu zrání. I když jsou Orkneje hodně na severu, díky Golfskému proudu jsou zde mírné zimy a chladná léta. A díky tomu zde whisky zraje rovnoměrně. Yesnaby byl smíchán ze tří sudů ročníku 2005, všechny to byly sudy z amerického dubu, ve kterých předtím bylo sherry. Výsledkem je 1200 lahví whisky o síle 58,9 %. Vzhledem k datu vydání lahve by uvnitř měla být třináctiletá whisky.
Vůně je pěkně výrazná, je svěží a hodně jemná. A hlavně strašlivě příjemná, tohle bych mohl mít nalito celý večer a ani neupíjet. Velmi výrazný je tady nugát, tvoří celou nosnou linku. A na tu se tu a tam lehce nabalují další chutě – med, citrusy, čokoláda, karamel, zemitost. Očekávanou rašelinu tu necítím vůbec.
Chuť je plná a silná, je výrazná a šťavnatá. Nejvíce cítím nugát, ten doplňuje troška vosku a citrusů. Také se objevuje lehká zemitost a taková zemitá nahořklost. Cítím také koření a sladkou dřevitost, nacházím pak ještě sušené ovoce. Je tady také čokoláda, ta postupně zesiluje až se dostává skoro do popředí. Chuť je celkově docela sladká, je hodně ovocně šťavnatá. Až jako lehce svěží přezrálé ovoce. Možná je také trošku pikantní, hlavně je ale bohatá. Opravdu, pořád nacházím nové věci, které bych zapsal, prostě velmi komplexní chuť. Rašelina tu opět moc není, spíše se propisuje do tónů hořké čokolády a zemitosti.
I dozvuk je plný a bohatý. Jen by mohl být trošku delší. V podstatě pokračuje tam, kde končila chuť. Objevuje se zde totiž hlavně dřevitost, nugát, čokoláda a sušené ovoce. Novinkou jsou pak ještě tóny ořechů. Je tedy příjemně konzistentní, ale chuť jen doplňuje.
Opět se v degustační skupině rašelinných whisky objevila taková, co moc rašeliny nenabízí, Ne že by zde nebyla, ale pouze se jemně proplétá celou chutí, není to žádná kouřová bomba. V tomto se může srovnávat třeba s Kilkerranem, ale rozhodně ne s očekávanými whiskami z Islay. Samostatně pak září mnohem víc, je to velmi komplexní a plná whisky, i přes sudovou sílu krásně jemná a pitelná. Pro mě trošku překvapivě asi jedna z nejlepších whisek akce.
Hodnocení má tato láhev vskutku výborné, je to 1,68. Tedy opravdu výborná whisky, podle bodů pátá nejlepší z celé degustační akce. A že opravdu chutnala je vidět i na dalších oceněních – dvakrát byla označena jako nejlepší whisky akce, dvakrát se umístila na dalších předních místech. Celkově zasloužený výkon. Mezi degustačními poznámkami nacházím často zmíněné sherry nebo hořkou čokoládu. Pak také zatuchlost, tabák a sírovost. Ne všem účastníkům sedla, někdy jí určitě ublížilo srovnávání s více rašelinnými kolegy. Ale obecně převládá spíše nadšení.