Dnešní whisky jsem k recenzi vybral, protože je to jedna z mála co mi sedí vedle Ardmore z té poslední. Měla i trochu podobný problém, protože v konkurenci výrazných a sladkých whisky vypadá, že jí něco chybí. A přitom je to jen zdání.
Palírnu Fettercairn založil ve stejnojmenné vesnici v roce 1824 Sir Alexander Ramsay a nechal ji přestavět ze starého mlýna. On byl také Ramsay jedním z propagátorů licencování výroby whisky ve Skotsku, proto byla palírna jednou z prvních s licencí a vyrábějící legální whisky. To mu ale nezabránilo zaměstnat zkušené nelegální palírníky, aby mu rozjeli výrobu. Bohužel ale musel již v roce 1829 palírnu prodat. Jednorožec ve znaku whisky je jedním ze symbolů Skotska, také byl původně součástí znaku Ramsayho rodu.
Tradiční výroba byla v padesátých letech minulého století chladícím okruhem okolo vršku destilačního kotle, což mělo docílit čistší a lehčí whisky. V sudech whisky zraje v jednom ze 14 skladů, často v sudech po oloroso sherry nebo aktuálně v sudech vyrobených z místních dubů. Základní nabídku palírny tvoří whisky s přiznaným věkem – 12, 18, 22 a 28letá. Pro Travel retail obchody vznikla 23letá a také dvanáctiletá ze sudů po PX sherry, v několika limitovaných sériích byla představena whisky šestnáctiletá. Ze vzácných kousků pak palírna vypustila whisky staré 40, 46 a 50 let. A tím se dostáváme k poslední nezmíněné sérii nazvané Warehouse Collection.
Dnešní whisky je tedy součástí Warehouse Collection, kde jsou představeny lahve ve vyšší síle. Nyní existují 4 várky ze Skladiště číslo 2 a jedna várka ze Skladiště 14. My jsme konkrétně ochutnávali Warehouse 2 Batch 3. Tato single malt whisky byla vypálena v roce 2015 a lahvovaná loni, je tedy přibližně sedmiletá. Její směs tvoří whisky zrající v různých sudech, konkrétně v sudech po bourbonu, rumu a francouzském červeném barikovém víně. Výsledkem této série je tak 9600 lahví whisky v plné síle 50,6 %.
Vůně začíná trošku zvláštně, až bych skoro řekl nasmrádle. I přesto je vůně celkově svěží, také je spíše lehká. Není úplně snadné ji přesně popsat. Cítím zde hlavně různé tóny zeleniny a zeleně, poté pak trochu citrusy. Ale nejsou jen svěží, jsou spíše zatuchlé.
Chuť je poté více bohatá, je hutná a krémová, také je jemná a opět svěží. Není moc sladká, to už je spíše zemitá. Je tady hlavně lehké ovoce, objeví se trošku i karamel. Znatelné jsou tady zase citrusy, v chuti se nejvíce projevují pomeranče.
Dozvuk je krémový a nasládlý, je trochu svěží a hlavně je zemitý. Je to jak sladká zemitost, tak se objeví i ta slaná. Dále je tady trocha karamelu a ovoce, které přidává na svěžesti. Celkově působí plně a jemně.
Tahle whisky se podle mě povedla, je zajímavá a svěží. Měla to tu ale těžké, v konkurenci naspeedovaných whisek a extra výrazných sudů. Moc se tu nesešla skupina, ve které by se lépe porovnávala, možná jen s Ardmore by si společně notovali. Ten byl ale přeci jenom výrazněji rašelinný. Zde je to jen také vylepšení. Rozhodně bych tedy Fettercairn nezatracoval a těším se, že někdy ochutnám i něco dalšího.
Celkovou známku si Fettercairn odnesl 2.25, tím patří mezi ty lepší whisky ze středu tabulky. Bodování tu bylo docela konzistentní, stejně tak degustační poznámky. Co si tak pročítám, co napsali ostatní, dost to v té whisky vidím. Ať už vanilkovost nebo smetanovou karamelovost, tak různé druhy ovoce, včetně toho tropického. A také cereálnost a sušenkovost, případně i trochu mladost. Jo a taky ještě zázvor.