V posledních letech jsem se na pražském Rumfestu vždy zastavil i u stánku Palírny U Zeleného stromu. Ta je výrobcem rumu Heffron, známého rumu, který se dá koupit snad v každém obchoďáku. Na Rumfestu 2021 jsem ochutnával jejich novinky, o kterých jsem psal zde. Nyní zpětně doplňuji rok předtím, je možné že i tyto experimenty hrály svou roli ve vývoji těchto novinek.
Heffron v Čechách začíná jako dovezený pětiletý panamský rum v síle cca 70 % alkoholu. Ten se poté ředí, doslazuje či jinak upravuje. Na stánku ale byla možnost ochutnat tento základní destilát, tak jak se dostane do Čech.
Vůně je suchá, sice alkoholová, ale aromatická. Cítit lze dřevo a banán. Velká síla je i přes menší věk dobře zvládnutelná. V pozadí je pak troška vanilky a snad i kokosu.
Chuť je plná a hutně ostrá. V chuti jdou cítit hlavně banány, ostatní chutě jsou tu jen lehce. Jsou tu stopy čokolády a kakaa, sladké tóny se schovávají hodně vzadu.
Dozvuk je sice velmi jednoduchý, je ale výrazný a dlouhý. Jde zde opět hlavně o banány, tady jsou ale doplněny nově se objevující karamelovou sladkostí. Celkově je suchý, tomu určitě přispívá i síla a lehká dřevitost.
Tento rum není vůbec špatný. Není sice tolik komplexní, je spíše přímočarý, díky své síle má ale dostatek chuti. Podle mého názoru by se mohl klidně prodávat jako Heffron Overproof, svoje místo by si rozhodně našel. Mohli by ho například dostat do podniků, třeba jako koktejlový rum. A to ať zředěný třeba na tradičních 63 %, nebo klidně rovnou jako plný 70%. Vždyť zrovna například Don Q 151 se silou 75,5 % se u mně stal velice zajímavým přírůstkem, ten je navíc přímo určen i pro zapalování.
Kromě neředěného Heffrona zde pak byly k ochutnání experimenty s dozráváním. Všechny byly postavené na originálním Heffronu, jen vylepšené. Ty, stejně jako neředěný rum, nebyly určeny k prodeji. Byly zde spíše jako taková zajímavost pro fanoušky.
Prvním experimentem byl Heffron a třešňové dřevo. Ve vůni měl výraznější dřevitost, působila spíše nasládle. Chuť byla hodně sladká, ale doplněná dřevem a medem. Dozvuk byl sice pořád sladký, byl ale lehčí a taktéž doplněný výraznějším dřevem a medem. Pořád podobný Originálu, jen obohacený.
Druhý experiment zahrnul Heffron a francouzský dub. Ve vůni byl rozhodně uzavřenější, dominantní bylo suché dřevo. V chuti byl hutnější a méně sladký než Originál, pořád zde ale sladkost byla. Silně chutnal po sladkém dřevě. Dozvuk kombinoval suchost a sladké dřevo. Celkově více dřevitý a vyzráleji působící rum než Originál.
Poslední experiment stavěl na tom předchozím, byla ale ještě zapojena vanilka. Ve vůni bylo hlavně suché dřevo, vanilka zde byla znatelná. Chuť byla hutná a sladká, se suchým ale sladkým dřevem. Dozvuk pak byl sladký a medový. Vanilka tedy byla hlavně ve vůni, možná měla vliv i na dozvuk.
Každý z těchto experimentů přinesl něco zajímavého a bylo obohacující je vyzkoušet. O to více, když takovéto zkoušení pod velkou značkou se málokdy dostane na veřejnost.