Deanston 2008 Oloroso Cask Matured

Jedním z neoficiálních a bonusových vzorků tajného ježíška 2022 je tento Deanston, který přišel v lahvičce s označením Tajná vzorka. Ano, připutoval totiž ze Slovenska. Whisky je to ale skotská, single malt z Highlands.

Místem původu je palírna Deanston, ta byla založena v roce 1965 ale sídlí v historické budově z roku 1785. Používá se zde místní voda i obilí, zajímavostí je přirozená fermentace. Stejná řeka, která dodává do palírny vodu, pak ještě zásobuje palírnu i elektrickou energií. Destilace je pak již klasická dvojitá na měděných kotlíkových zařízeních. Nový destilát se ředí na 63,5 % alkoholu a dále ukládá do dubových sudů. Základ nabídky tvoří Core Range whisky, které zrají převážně v bourbonových sudech, Deanston 12 yo a 18 yo. Třetí lahví je ještě Deanston Virgin Oak. V nabídce je dále řádka limitovaných edic, některé z nich k dispozici pouze přímo v palírně. U nich je časté použití zajímavých sudů, například těch po sherry, různých vínech, nebo třeba tequile.

Tato whisky je jednou z oficiálních limitovaných edic palírny. Vypálena byla v září 2008 a poté zrála v sudech po Oloroso sherry. Lahvovalo se v červenci 2021, whisky je to dvanáctiletá. Celkově se stočilo 1327 lahví a finální síla je 52,7 %. Není také filtrovaná za studena nebo dobarvovaná. V současné době je pořád ke koupi a stojí cca 80 liber. Další možností jejího ochutnání je pak stránka dramroom.cz, kde lze tuto whisky ochutnat jako vzorek.

Ve vůni hned cítím med a také rozinky, objevují se tóny sladkého sherry a vína. Vůně je tak sladká, hutná a velmi jemná. Po otevření a rozvonění moc změna nenastává, pořád dominují sladké rozinky a tóny sladkého vína. Zvětší se ale bohatost vůně, objevuje se svěží ovoce a tóny marmelády, možná také trocha čokolády. Působí hutně a šťavnatě, je velmi příjemná.

Chuť je medová a sladká, je šťavnatá a má tady spoustu rozinek a bonbonů. Dále pak nějaké to želé, svěží sherry tóny a větrovost. Dále pak sladká dřevitost. Rozinky se drží v popředí, jsou sladké a šťavnaté. Bonbony a želé časem mizí, místo nich nastupují žvýkačky. Chuť je hutná a výrazná, je svěží a trochu suchá, možná taky lehce funky ovocná.

V dozvuku je více dřeva, také trošku zatuchlost. Větrovost se změní v bylinkovost, víno je zde aromatické. Jsou tady žvýkačky z chutě a marmeláda z vůně. Dále se objevuje hořká čokoláda a sladké kakao. Ve výsledku je dozvuk výrazný a dlouhý, je sladký, svěží a hodně šťavnatý.

Tak toto je krásná whisky, moc příjemná ve svém sladším stylu. Hutné a sladké bylinky, hrubší sladké dřevo a pak velmi silná kombinace sladkého ovoce, rozinek, marmelády a vína. Možná trochu sladší bonbónek, ale hlavně velmi chutná whisky, kterou je velmi snadné si vychutnat. I v kategorii sladších kousků jsem tak ve výsledku nadšen.