
Palírna Bruichladdich si zde určitě zaslouží své místo. Leží na ostrově Islay a její moderní historie začíná v roce 2001. Od té doby místní pracují na výrobě whisky společně s jejím spojením s místní oblastí a přírodou. Třeba pěstováním organického ječmene (od 2003) a pěstováním ječmene přímo na Islay (od 2004). A v roce 2005 započal ještě experiment se starými odrůdami ječmene. V roce 2020 už tak například 50 % zdejší produkce využívá lokální ječmen z Islay. A mezitím se zde rozjela celá řádka enviromentálních programů. Navíc je zde vše transparentní, jak je to jen možné.
Nezvykle se zde produkují tři značky whisky. První je stejnojmenná Bruichladdich, jejíž tyrkysová láhev Bruichladdich Classic Laddie je často prvním setkáním s touto palírnou. Druhou značkou je rašelinná Port Charlotte, nakuřovaná na 40 ppm. Kromě základních lahví se tyto dvě dají najít i v ročníkových lahvích, jako jsou například edice Organic Barley, Islay Barley a Bere Barley. Třetí značka je pak extrémně silně nakuřovaná whisky Octomore. Se dnešní whisky se ale podíváme do časů před vydáním PC a Octomore, kdy existoval pouze Bruichladdich.

3D Mòine Mhòr je druhou edicí v řadě 3D. Lahvovala se na začátku roku 2005 a jedná se o směs třech různě nakouřených whisky třech různých ročníků zrajících ve třech typech sudů. Konkrétně se jedná o ročníky 1989, 1998 a 2001 zrajících v refill sherry, refill bourbon a new bourbon sudech. Ředí se na palírnou oblíbených 50 % alkoholu a jedná se tedy o nezvykle rašelinou whisky pod jménem Bruichladdich.
Ve vůni je znát rašelina, ale také nějaké ovoce, nejspíš banány. Jsou zde také ale bonbony, rašelina se přelívá do čokoládové zemitosti. Je překvapivě svěží a voňavá, zajímavým způsobem výrazná. Rozhodně vybočuje z ostatních ochutnávaných vzorků.

Chuť je hutná a velmi jemná. Je také docela šťavnatá a svěží, je docela sladká a výrazná. Je zde rašelina a zemitost, opět také ovoce a bonbony. Cítím zde větrovost a hořkou čokoládu, objeví se ještě čerstvé dřevo.
Dozvuk má výraznou sladkou rašelinu a sladkou zemitost s čokoládou. Pak je zde ještě troška ovoce, opět třeba banán. A také je příjemně plný.

Z tohoto vzorku se vyklubala hutná whisky s rašelinou. Ono nemám co o ní složitě psát, je prostě výborná. Zajímavější než spousta přímočarých kousků a komplexnější než zde ochutnávané kouřovky. Je jiná, možná je to i proto, že se jedná o whisky z jiných časů.
Z poznámek kolegů bych vytáhl pár dojmů, od těch ovocných a květinových, přes tabák a čaj až ke sladké rašelině, popelu nebo dřevitého kouře.