Díky WLP2019 jsem ochutnal 2 různé whisky značky AnCnoc. Ta pochází ze skotské Vysočiny, z palírny Knockdhu. I když mají rozsáhlou nabídku klasické Highland whisky, už dlouho dobu experimentují i s rašelinou.
Obě whisky co jsem ochutnal patří k rašelinným whiskám, jsou bez udání věku a mají shodně 46 % alkoholu. Rascan je starší edice, pojmenovaný podle jednoho z tradičních nástrojů na zpracování rašeliny a byl nakouřen na 11.1 PPM. Peatheart je nová edice rašelinné whisky AnCnoc, byl nakouřen na 40 PPM a zrál v sudech po bourbonu.
Peatheart je ve vůni jemný, dost sladký a zemitý. Zároveň je i dost ovocný (hlavně jsou cítit jablka) a sladce obilný. Rascan se ve vůni zdá hutný, ale zároveň méně výrazný. Je méně sladký, ale zároveň také zemitý a ovocný. Při dalším hledání se objeví špetička soli a lehká alkoholová ostrost. Ta ale po vydýchání zmizí.
Peatheart se v chuti zdá lehčí a jemný, se slabou pikatností. Je tam znatelná sladká rašelina, ale zároveň sladkost a šťavnatost citrusů a zelených hroznů. Rascan chutná hutněji a je zároveň sladce rašelinový. Ta chuť je tady ale doplněna pikantní zemitostí a bílou čokoládou.
Dozvuk je u Peatheartu po jemné chuti překvapivě intenzivní a dlouhý. Silně je cítit sladká rašelina, v pozadí pak stopy ovoce a popela. U Rascanu je dozvuk naopak očekávaně hutný a je cítit sladká rašelina a stopy ovoce.
Porovnávat tyto 2 whisky jde překvapivě snadno. Jen síla kouřovosti je tu přesně opačná. Rascan, který je papírově nakouřen mnohem méně, ji má silnější a hutnější. Rascan je mladá, ale hutná whisky, na Highlands více rašelinná a oproti Peatheart méně ovocná. Téhle whisky není co vytknout. Peatheart je tedy lehce rašelinný, ale zase více ovocný. Je bohatší a jemnější než Rascan. A jeho dozvuk je výtečný.
Obě dvě jsou to rašelinné whisky z Highlands. Není to tedy masivní rašelina z ostrova Islay, je to kombinace ovoce a kouře. Obě se v tom smyslu povedly. Jako ozvláštnění klasického stylu nebo rozjezd před silnější rašelinou si rozhodně najdou svoje místo.