V únoru 2022 jsem se po internetu přesunul na jeden večer do Brna. Zaujala mě totiž degustace whisky Tamdhu, značky která je mi sice známá, ale zatím se mi vyhýbala. Degustace se pořádala díky The Whisky Shop a vedla ji Mirka Kverková.
Na této degustaci se ochutnávalo dokonce 6 různých whisky Tamdhu. Začínalo se dvěma „základními“ plněními, desetiletým a dvanáctiletým. Těm se budu věnovat nyní, abych se někdy příště podíval podrobně na zbylou čtveřici ročníkových Tamdhu Batch Strength.
Tamdhu je značka single malt whisky ze stejnojmenné skotské palírny. Celá produkce této značky je věnována stejnému stylu – 100% zraje pouze v sudech po španělském sherry. A používají se zde konkrétně sudy po sherry odrůdy Oloroso.
I když jsou to sudy pouze po oloroso sherry, tyto sudy jsou jím pouze „zavíněné“. Znamená to v podstatě, že v těchto sudech v tomto případě leží 2 roky ono víno. Tyto sudy jsou pak z evropského nebo amerického dubu, ze severu Španělska nebo z amerického Kentucky.
První whisky je Tamdhu 10 yo. To byla základní láhev, určená pouze pro britský trh. V prodeji byla od roku 2013 a od roku 2018 byla plošně nahrazena starší 12 yo. Ze všech vzorků je také nejslabší, má pouhých 40 %.
Vůně je hodně lehká, je měkká a celkově moc pěkná. Prostě tak, příjemná a líbivá. Cítím zde med, bonbony a ovoce, k tomu trošku zatuchlého koření a sladového ječmene. Celkově působí i docela sladce.
Až v chuti se projeví sherry, zde je jasně znatelné. Doplňuje ho troška medu a svěží ovoce. V další vlně přijde krémová sladovost s lehkou čokoládovostí, poté ještě přijdou svěží citrusy. Chuť je vlastně dost málo sladká, jen nasládlá. Je šťavnatá a plná s pěkným medovým sherry, zároveň ale s nádechem hořkosti. Ze začátku si ji hodně užívám, postupně sklouzává do průměrnosti.
V dozvuku se tato whisky docela změní, nyní je v popředí nasládlé dřevo a sladké koření, hlavně skořice. Není skoro vůbec sladký, také je zde lehká nahořklost. S postupem času se dřevo stává pichlavým a koření ještě zesiluje.
Tato whisky je trochu rozporuplná. Začátek byl dost slušný a vůně slibovala hodně. Postupem ochutnávání bych ji ale zařadil jako docela průměrnou. I přes to je to ale dobrá a pěkná whisky. Pro začátek degustace ideální.
Druhou whisky je Tamdhu 12 yo, následnice předchozí whisky. Představena byla v roce 2018 a od té doby tvoří základ této značky. Lahvuje se už v lehce vyšší síle 43 %.
Vůně je sladká, s ovocem a medem. Jemné a silné ovoce tu dost připomíná marmeládu. Celkově je to také pěkná vůně, jako u předchozí whisky. Jen je trošku uzavřená, až se zdá méně výrazná než u desítky.
Chuť ke docela plná a pěkně šťavnatá. Je lehce sladká, nasládle pikantní, působí příjemně a hravě. Je zde svěží ovoce s kořením a suchým dřevem. Je tu skořice a náznak hořkosti. Zezačátku se zdá uhlazená, postupně se ale více otevře, stává se intenzivní. Je rozhodně výraznější než 10 yo.
Dozvuk je zvláštně krémový a docela příjemný. Cítím tady skořici a sladké dřevo, poté přijdou citrusy a svěžest. Je tu sladká pichlavost a trošku tóny sladkých povidel.
Tato whisky by se snadno dala popsal jako docela dobrá a příjemná. Je to povedená a vybalancovaná základní whisky, výraznější a plnější než mladší Tamdhu.
Obě základní whisky Tamdhu mají určitě něco do sebe. I kdyby jen pěkné lahve a příjemný styl. Na rozdíl od navazujících kousků zde také ani tolik nebyl onen slibovaný sherry styl. Ač rád doporučím k ochutnání, tolik abych si je pořizoval domů mě neohromily. Ale na druhou stranu to bylo opravdu příjemné ochutnání, takže kdybych někdy hledal něco nekomplikovaného k odpočinku… A příště se podíváme na nějaké ty Batch Strength, whisky v úplně jiné síle než tyto první dvě.