The Glenlivet patří ke starým skotským značkám, původní palírna byla oficiálně založená v roce 1824 a byla první palírnou s licencí podle Act of Parliament. Nelegální destilace zde ale probíhala už několik let předtím, majitel George Smith jen chytře využil příznivé změny a své pálení zlegalizoval. Jako Glenlivet se označovalo více palíren z údolí řeky Livet. V roce 1880 tak došlo na žaloby a výsledkem soudu se tato značka stala jedinou, která se může jmenovat pouze „Glenlivet“. Ostatní mohly použít toto jméno jen jako přídavek ke jménu své palírny. V roce 1884 se navíc Glenlivet stal The Glenlivet, v podstatě jediným Glenlivetem.
Palírna má ve svém portfoliu například klasickou řadu 12 yo, 15 yo a 18 yo, řádku různých rezerv bez udání věku i pár starých a vzácných kousků. Já se ale zaměřím na sérii Nàdurra, ze které jsem ochutnal několik kousků ze všech tří jejich podsérií. Znamená to „přírodní“, a takovou se zde snaží představit whisky. Pro její výrobu se používají tradiční metody z 19. století, pálí se pouze v malých várkách, nepoužívá se barvení ani filtrace za studena. Lahvovány jsou pak v plné sudové síle, nebo ředěné na 48 %, určené pro Travel Retail obchody.
První ochutnanou Nadurrou byla jedna z jejich First Fill série. Ta zraje v předtím nepoužitých sudech z amerického bílého dubu, což mezi skotskou whisky nyní určitě tak obvyklé není. Tyto sudy ale prý byly používány v Glenlivetu na začátku 20. století. Ta mnou ochutnávaná byla šestnáctiletá, v síle 53 % a lahvovaná nejspíš v roce 2011. Aktuální verze mají například 61,8% nebo 59,1 % a už jsou bez udání věku.
Vůně tohoto Glenlivetu je výrazná, možná trochu uzavřená. Je vcelku vyvážená a není ostrá, ten alkohol je ale přeci znát ve výrazné suchosti. Cítím zde sladovost a slámu, k tomu zelená jablka. S troškou vodu se vůně zjemní a hlavně změkčí, objeví se trochu i tóny koření.
I chuť je výrazná a taková lehce alkoholově perlivá. Není moc překvapivá, opět je zde slad a sláma. Pomocí trošky vody se chuť zjemní a zesládne, objeví se hořká čokoláda a trocha ovoce.
V dozvuku je hořká čokoláda již od začátku, je to pražený slad v čokoládě s opáleným dřevem. Kapka vody ještě víc zesílí čokoládu, vrátí se obilné tóny sena.
Whisky je to rozhodně výrazná a intenzivní. Je sladovo-slámová a s postupným přechodem do hořké čokolády. Plná síla je na ní cítit, když jsem ji před lety pil, tak to možná byla jedna z mých prvních sudovek. Dnes bych si s ní možná poradil víc, možná by mi i více sedl tento styl. Zvědavost jak by si vedla současná mladší a modernější verze tu ale je. Tehdy jsem hlavně ocenil její zajímavost, neochutnal jsem v té tobě ještě tolik „čistých“ whisky. Protože ta taková je, výrazná a čistá esence sladové whisky.
Druhou sérií Nadurry je Oloroso Matured. Ten je nepřekvapivě specifický svým zráním v čerstvě vyprázdněných sudech po sherry Oloroso ze španělského Jerezu. Mnou ochutnávaný batch byl z roku 2017 a měl sílu 60,3 %, nynější mají 61,3 a 60,7 %. Ze všech tří Nadurr jsou ty Oloroso znatelně nejtmavší.
Vůně této whisky je hutná a suchá. Nejdříve cítím sladké dřevo s lehkým ovocem, poté zesílí nasládlé a svěží víno. Možná je trochu slabší, než bych očekával.
Chuť je také hutná, je plná a silná. Také je trochu pichlavá, celkově je ale jemná. Je tady hodně sladké ovoce a typické sherry tóny, to vše oslazují tóny medu.
Dozvuk je jemný a dlouhý, je zde sladké ovoce a dřevo. Druhou vrstvu tvoří suché a medové sherry.
I když by se to podle kratších poznámek nezdálo, je to dost dobrá whisky. Možná trošku jednodušší, ale s krásnou chutí i dozvukem, i přes sílu velice pitelná. Není to whisky na dlouhé přemýšlení, ale jako výrazný a přitom přístupný kousek na popíjení by se opravdu hodila.
Třetí řadou Nadurra je Peated Whisky Cask Finish, v popisu whisky se mluví o tradici sušení ječmene rašelinným kouřem. Ale vypadá to, že tato whisky takto nakuřována nebyla. Místo toho dostává rašelinu a kouřovost pomocí zrání v sudech, které dříve obsahovali silně nakouřené skotské whisky. Já ochutnával batch se silou 61,8 % také z roku 2017, ty aktuální mají koukám sílu 61,5 %.
Vůně třetí Nadurry je lehčí a hodně ovocná. Necítím zde úplně kouř nebo rašelinu, spíš zatuchlé obilí. Kromě něho pak už klasické nasládlé tóny sladu, slámy a jablek. Novinky jsou tady citrusy a zelené (jablečné) bonbony.
Chuť je hutná a překvapivě hodně sladká. Lepivé bonbony a ovocná trpkost se prolínají se zemitostí a sladkou rašelinou. Také je trochu pikantní a ostřejší.
V dozvuku je pak nejvíc zemitosti. Je to taková pikantní zemitost oslazená bonbony.
Ve výsledku je to další zajímavá whisky. Rašelina zde sice je, ale rozhodně to není to nejdůležitější. Je to pořád Speyside whisky, je to pořád Glenlivet. Jen hutnější a zemitější, rašelinou lehce ozvláštněný.
Myslím, že tato trojce pěkně ukazuje tradice The Glenlivet a zároveň odlišnou cestu od jejich nejznámějších lahví. Jsou to sudovky se zajímavým stařením – pouze čisté sudy, oloroso sherry sudy nebo sudy po nakouřené whisky. Základní nabídka palírny pak zraje v řádce sudů, které se navzájem míchají pro zachování konzistence a ještě se ředí na 40 %. Pokud tedy chcete ochutnat druhou stránku této známe palírny, některá Nadurra by tak mohla být dobrou volbou.
Dvě z těchto whisky se dají ochutnat díky vzorečkům z Dramroom, v nabídce je (nyní vyprodaná) First Fill Nadurra a Oloroso Sherry Nadurra. K tomu tam ještě mají Glenlivet stařený v sudu po rumu. Můj oblíbený obchod Warehouse1 bohužel tyto speciality v nabídce nemá, dá se zde koupit pouze základní trojice 12 yo, 15 yo a 18 yo. Nadurry tak budete muset pohledat jinde. A za ochutnání ony stojí.