Z Japonska k nám přišla ne tak úplně japonská whisky Amahagan. V roce 2016 tam byla u jezera Biwa založena palírna Nagahama, vybavena byla jedinečnými kotlíkovými destilačními přístroji (ve tvaru alembik) a stala se jednou z nejmenších palíren ve Japonsku. Protože vlastní whisky mají zatím málo, míchají ji s whisky nakupovanou ve světě. Takže kromě čisté Nagahama whisky tu také vznikají míchané série Amahagan World Malt (a Amahagan World Blended), kde se jméno palírny píše pozpátku a používají se právě koupené whisky.
Amahagan World Malt má za sebou už několik edic. První byla ze sudu po bourbonu, druhá pak použila sudy po červeném víně. Následovaly dvě stáčení z mizunara sudů, poté Yamazakura ze sudů ze dřeva sakury a stáčení ze Sherry sudů. Následovali další nečíslované edice, různé blendy, umělecké vydání a limitovaná stáčení. My jsme otevíraly edici číslo tři, stáčení z Mizunara sudů.
Edition No.3 byla tedy třetí směsí World Malt, jedná se o Blended Malt Whisky. Stařené single malt whisky dovezené do Japonska se smíchali s Nagahama whisky/newmakem a nechali společně zrát. Whisky pak dozrávala v Mizunara sudu, který je typický pro tuto třetí edici. Ta byla stočena v roce 2019 (japonská část tedy bude nejspíš tříletá) zředěná na sílu 47 %. Whisky není filtrovaná za studena ani dobarvovaná.
Vůně je hodně jemná a lehká. Je zde hodně znát sladké obilí a jablka, objevuje se také různé koření a travnatost. Dále jsem zde našel banány a lehké tóny ořechů a dřeva.
Chuť se zdá dost jemná, je sice plná ale spíše lehčí a jednodušší. Je také sušší a lehce svíravé, nepřijde mi moc sladká. Cítím zde hlavně lehké tóny čokolády a kakaa, pak sladké obilí a pražený slad. Kromě toho se objevují jemné dřevité tóny a sušená jablka.
Lehká dřevitost je i v dozvuku, také stopy čokolády a lehký slad. V popředí jsou nejprve sladká jablka, až s časem se více objeví suché dřevo a koření. V pozadí je stopa zemitosti , celkově je hodně jemný a opět spíše sušší.
Když se dívám na poznámky kolegů, zde se dost rozcházíme. Většině tato whisky přišla sladká, až dezertní. V konkrétních dojmech už tak mimo nejsme, často byla whisky označovaná jako mladší, sladová a s vanilkou a jablky. Z méně zmiňovaných tónů vytáhnu z poznámek i seno a travnatost, oříšky nebo angrešt. Jednou byla zmiňována, že je až moc lehká, také jsem slyšel jednorozměrná. A s tím souhlasím, nemyslím si že je tato whisky něčím speciální. Pro mě to je velmi jemná a suše dřevitá lehká a zapomenutelná whisky.