Dictador Libreto 1996 a 2002

Pokud je značka Dictador něčím známá, je to jejich neustávající proud limitovaných edic. Ať už to bylo „Best of“ a luxusní „2 Masters“, nebo některé z těch novějších. Jako Jerarquia, Episodio 1, Parrafo, Rima či Sinfonía, nebo drahé Mopa Mopa, Wixárika a Generations en Lalique. Já ochutnával dva rumy z aktuální „modré“ edice Libreto, která vyšla zároveň s „růžovou“ Sinfoníou.

U Libreta se jedná o single casky, případně směsky pouhých dvou sudů. Tyto rumy zrají v některém z několika možných druhů sudů – možnostmi jsou sudy po portském víně nebo sherry, dále čerstvé sudy z amerického dubu nebo sudy po bourbonu. Nejstarší rumy z této série jsou ročníky 1996 a 1998 se stářím až 26 let. Já jsem jako první ochutnával právě ročník 1996 zrající v sudu z amerického dubu a s tímto maximálním stářím. Z tohoto sudu se stočilo 306 lahví v síle rumu 44 %, já jsem ochutnával z lahve číslo 265. Přesně tento rum (nebo další rumy z edic Libreto i Sinfonía) lze koupit například na bestdrink.cz, ze cenu lehce pod 3800 korun.

Vůně tohoto rumu není nijak neočekávaná. Je velmi plná a také hodně jemná. Dominuje zde sušené ovoce a samostatně také rozinky, je tady také hodně čokolády. V chuti se to moc nezměnilo, hodně sušeného ovoce tady doplňuje nugát a karamel. Dozvuk je zas velmi plný a jemný, hlavně rozinkový.

Tento rum je těžké hodnotit. Cenou už se pohybuje v exkluzivnější kategorii, je to 26 let starý single cask. Ale zároveň se jedná o sladší rum ve víceméně očekávaném stylu. Navíc, jen rychlou ochutnávkou na Rumfestu bych mu spíše škodil, nebyl totiž čas se do něj více ponořit a prozkoumat ho. Víme tedy co očekávat, ale radši bych se posunul k druhému kousku, na který jsem ten čas měl.

Druhé ochutnávané Libreto, kterého jsem si zbyteček odvezl domů na přechutnání, patří také k těm označeným AO, tedy americký dub. Ročník je tady ale 2002 a tak se v lahvi nachází „pouze“ dvacetiletý rum. Síla je tady slabších 43 % a ze sudu bylo získáno 312 lahví. Ta otevřená má číslo 76. Výhoda tohoto mladšího kousku je nepřekvapivě v ceně. Dramroom nabízí buď celou láhev za 3000 korun, nebo si můžete dopřát pouze menší množství v jedné z jejich typických vzorkových lahviček (a to za 209 korun). Případně pak mají nějaké lahve i vzorky i dalších rumů z těchto sérií.

Vůně je velmi hutná a zároveň sladší. Nejvíce je tady rozinek a dalšího sušeného ovoce. A pak také hodně nugátu a karamelu. Z méně výrazných tónů se zde pak objevuje troška zatuchlosti a náznaky dřeva a kouře. Po čase se začínají ukazovat ještě vlašáky, takové ořechy v cukru. Celkově hodně příjemná vůně.

Chuť je plná a jemná, hutná a hladká, je přitom docela i výrazná. Také je lehce šťavnatá a trochu hřejivá. Nejprve přijde sladké dřevo a koření, s tím ještě ořechy a sušené ovoce. Chuť ořechů tu zesiluje a společně s tím se objevuje ještě nugát. Trošku v pozadí cítím i šťavnaté ovocné tóny.

Dozvuk je plný sladkých ořechů, prostě výrazné vlašáky naložené v medu či sirupu. Taková ořechovka nebo možná spíše svatojánské ořechy. K tomu je tady pichlavé koření a náznak sladké dřevitosti, které to vše jen podtrhují. Není možná nějak extra výrazný, je ale velmi dlouhý.

I podle porovnání rozsahu poznámek mezi ročníky 1996 a 2002 je jasné, že rušný festival není vždy ideálním místem na důkladnou degustaci. Je mi totiž jasné, že ve starším Libretu se toho schovávalo alespoň tolik, co jsem poté nalezl v tom mladším. Když tedy budu hodnotit ročník 2002, je jasné, že Dictador opět přinesl očekávanou kvalitu. Tedy velmi příjemný a pitelný rum spíše sladšího stylu a víceméně očekávaným stylem chuti, to vše za prémiovou cenu.

Důležité je tedy si uvědomit, pro koho budou tyto rumy vhodné. Protože své oblíbence si určitě najdou. Jsem si třeba jistý, že tyto Dictadory by se dali krásně kombinovat s doutníky, jenže na to je jejich cena pro mě dost vysoká. Milovníci jamajských overproofů a Caroni tady moc nadšeni nejspíš nebudou, pokud je ale někdo zvyklý na sladší a jemnější rumy, myslím že tato značka mu má co nabídnout. A já tady na konci ještě poděkuji Tomáši Chudomelovi za tyto ochutnávky a těším se, co ochutnám při našem příštím setkání. Nebojím se, že by se neobjevilo zas něco nového.