RFCAK22 10: S.B.S Trinidad 2008

Desátý den adventního kalendáře Rum Friendly Clubu přináší rum ze série Single Barrel Sellection. V RFC kalendáři je sice prvním, v průběhu prosince jsem také ochutnal tři další plnění díky dalšímu z kalendářů – dva rumy z Jamajky a jeden z Francouzských Antill. A nyní tak přidávám do seznamu destinací ještě Trinidad.

Láhev tedy pochází z Dánska, rum je z trinidadské Trinidad Distillers Limited. Je to melasový kolonový rum, který byl stočen v roce 2018. Na etiketě je velkými písmeny označen ročník jako 2008, přitom malým písmem je pak jako rok destilace zapsán 2006, o rumu se ale mluví jako o desetiletém. Buď si tedy poležel dva roky v tanku, nebo je to pouhá chyba v textu. Rum není doslazovaný a lahvuje se v pěkné síle 57 %. První staření nejspíše probíhalo klasicky, důležitý je zde ale finiš v sudu po víně z Madeiry.

Vůně je nejprve zatuchlá a hodně karamelová, silně se ale objevuje tropické ovoce. Je to takový náznak funky ovoce z Jamajky. Po času začínám rozeznávat ještě nasládlé víno a přidávají se tóny kávy a nugátu. Cekově je příjemně šťavnatá.

Chuť je jemná a hladká, přitom hutná. Také je vlastně suchá, jen s troškou šťavnatosti. Nejprve cítím karamel a karamelky společně s tropickým ovocem, poté se chuť otevře do sladkého vína s aromatickým kořením. V pozadí jsou pak ještě stopy nugátu.

Dozvuk začíná hutným karamelem a opět tropickým ovocem. Toho je zde více, než bylo v chuti. Dále pokračuje s kořením a aromatickým vínem. Celkově dozvuk působí více sladce a také šťavnatě.

Tak tenhle rum mi naslepo zamotal hlavu. On je velmi pitelný a příjemný, je hodně jemný a přístupný. Ale také zároveň ukazuje tropické ovoce a funky náznaky, které připomínají Jamajku, dále je tady karamel jak ho znám z Guyanských rumů. A tato kombinace lehce připomíná takovou velmi lehkou Mhobu. Trinidad jsem nečekal (to už spíš tu Guyanu), madeira sudy nehledal. Tak tedy, tohle není vůbec špatný kousek, naopak. Ve výsledku mě zaujal a pochutnal jsem si. A tak i přesto že Trinidad není má nejoblíbenější destinace, jsem rád že mají také co nabídnout a ještě něco odsud určitě musím ochutnat.