Plantation SC2019 Barbados XO – Amburana Casks

V průběhu roku 2020 jsem měl možnost ochutnat kompletní sérii Plantation Single Cask pro rok 2019, tak tady je recenze jednoho z nich.

Barbados XO je melasový rum smíchaný z kotlíkových i kolonových rumů z místní palírny West Indies Rum Distillery. Na začátku zrál několik let na Barbadosu sudech po bourbonu, aby byl následně převezen do Francie, kde zrál 1 rok v sudech po místním cognacu. Třetí staření, typické pro Single Cask edici, proběhlo šesti měsíci v sudech ze dřeva stromu Amburana.

Tyto stromy se dají nalézt pouze v jižní Americe a jejich dřevo se podle Wikipedie používá zejména v tesařství, truhlářství a bednářství. Například, Richard Seale je ale označuje jako víceméně ohrožené druhy rostlin a nesouhlasí s jejich používáním.

Tento rum je lahvován v síle 48 % a obsahuje 82 g/hL AA (gramů na hektolitr čistého alkoholu) těkavých látek a 29 g/hL AA esterů což by ho mělo řadit spíše k lehčím rumům. K tomu má přiznaný obsah cukrů 10 g/L a je bez barvení karamelem.

Vůně je při prvním seznámení nasládlá a aromatická, s lehkým závanem alkoholu připomínajícím parfém. Nacházím zde zatuchlé dřevo a ostřejší koření s troškou gumy. Při dalších sezeních bych řekl že alkohol je zde výrazný až štiplavý. Byla cítit pryskyřice a opět koření, nyní spíše působilo nasládle a dokázal jsem identifikovat například skořici.

V chuti působil ostřeji a řidčeji, byla zde znát chuť zatuchlého sladkého dřeva a sladkého pikantního koření. Při dalších ochutnáních dřevo působilo exoticky, zvláštně. Ve stejném duchu se nesly i tóny medu. V pozadí se daly objevit ještě lehké stopy ovoce a karamelu.

Dozvuk působil podobně jako chuť, byl spíše krátký, ostřejší a jen nasládlý. Opět se zde objevuje pikantní koření a sladké aromatické dřevo společně se zvláštně působícím medem.

Co si budeme povídat, tento rum není nic extra. Působí neobvykle, ale velmi ho sráží zbytečná ostrost. Amburana zatím vypadá jako zajímavé ozvláštnění, které toho ale bohužel moc nepřinese. Mezi ostatními Plantation single casky jsem našel lepší rumy.