Kavalan degustace: Concertmaster Sherry a Triple Sherry Cask

Od původní degustace, kde jsem poprvé pořádně ochutnal whisky Kavalan, už uběhlo docela dost času. A vzhledem k tomu, že jsem si některé jejich whisky zrovna připomenul, pustím se konečně do trochu podrobnějšího rozboru. Minule jsem se jako první dvojici věnoval Distillery Select a Ex-Bourbon Oak, bourbonovým whiskám s čistým charakterem. Dnes je na řadě dvojice, která nechává výrazněji projevit sudy – Concertmaster Sherry a Triple Sherry

Kavalan Concertmaster Sherry Cask Finish je druhou lahví concertmaster ze základní nabídky palírny (první byl Port Cask v zelené lahvi). Jedná se o single malt whisky destilovanou na Taiwanu, používá se zde slad dovezený ze Skotska. Základní zrání probíhalo v sudech z amerického dubu, ve kterém předtím zrál bourbon. Finiš poté probíhá v sudech po španělském sherry Oloroso. Vhledem k extrémně rychlému Taiwanskému zrání snad ani nepřekvapí, že stáří této základní whisky není o moc větší než 1 rok. Jako poslední krok se whisky zředí na 40 %, stejně jako ostatní základní whisky z nabídky.

Vůně je měkká a jemná, rozhodně je sladší. Celkově je velmi příjemná a voňavá, je lehčí ale výrazná. Cítím zde jasné (ale jemné) medové sherry, velmi to připomíná skotský sladký sherry styl. Dále zde nacházím skořici a trošku bonbony, v pozadí se objevuje i jemná sladovost.

Chuť je hodně jemná, ale ale docela výrazná. K tomu svěží a nasládlá, není přeslazená. Je tu výrazné sherry a nesladký med. Opět se tu ukazují bonbonové a sladové tóny, je tady i lehká kořenitost a šťavnatost. Navíc i trocha dřevitosti. Není vlastně v celku tak sladká, jak bych čekal.

Dozvuk je také nasládlý, zároveň je více dřevitý než byla chuť. Cítím nejprve sladké dřevo, postupně jde ale více do sucha. Jsou tady bonbony, nyní výrazné želé. Opět také skořice a další koření. A jako hlavní samozřejmě sherry, svěží a nesladké sherry.

Celá whisky tak začíná sladce, aby směrem k dozvuku sladkost více a více mizela. Je možná trošku jednodušší, rozhodně ale není špatná. Naopak je to dost dobrá whisky, nazval bych ji takovou základní sherry bombou.

Kavalan Triple Sherry Cask je jednou z nejnovějších lahví Kavalanu. Kulatá čirá láhev a box ve které se schovává tu naznačují, že se již jedná o vyšší řadu značky, nicméně si ještě nezvykle zachovává 40 % alkoholu. Už název tady jasně ukazuje, jak byla whisky stařená, vystřídala se totiž ve třech sudech, každém po jiném druhu sherry. Celkově zraje whisky 18 měsíců, 6 měsíců v každém druhu sudu. Odrůdy sherry tu jsou tedy tři a jsou zastoupeny Olorosem, Moscatelem a Pedro Ximénez.

Vůně je hutná a ihned cítím těžké sherry a sladké víno. Je lehčí a jemnější, svěží a sladká. Také je zde i náznak medu, ale hlavně to víno, to válcuje jakékoliv další dojmy.

Chuť je pěkně silná a hodně sladká, je šťavnatá a jemná. Opět je zde dominantní sladké víno, je to ale už komplikovanější. Cítím i další sherry tóny než jen těžké víno, třeba jemné ovocné tóny a stopy zatuchlosti, společně s nesladkým tuhým medem. A i když je chuť hodně sladká, některé tyto tóny tolik sladké nejsou.

Dozvuk je silně vínový a dlouhý, je tu těžké sherry. Celkově je výrazný a sladký, není už ale tak hutný. Když se dostanu že sherry tóny, nacházím například med, hutné ovoce a sladkou dřevitost. Také je zde trocha zemitosti a taky červeného vína.

Triple Sherry je příjemná a povedená vínová whisky. Nepřišla mi ale tak speciální, abych se o ní dále zajímal. Pokud máte rádi silný vliv vína, ale zároveň velmi jemnou whisky, tohle by mohl být ideální kousek. Já se ale dále podívám na Kavalany Solist, které kombinují silný vliv vína a výraznou sudovou whisky.